Nápověda
Výtvarné umění - vyhledávání
- vyhledávací formulář umožňující vyhledávání ve fondu Výtvarné umění (charakteristiku fondu lze zobrazit přes odkaz na horní liště)
Automaticky je zobrazen "jednoduchý formulář", který by měl dostačovat pro většinu vyhledávacích požadavků. Více voleb umožňuje "rozšířený formulář" přístupný přes odkaz vlevo dole (nápověda k tomuto formuláři níže).
jednoduchý formulář
Formulář rozlišuje diakritiku, nikoli velikost písma.
Zadejte hledaný výraz (ručně nebo pomocí slovníku) a příp. upravte srovnávací volby (rovná se atd.). Pokud vyplníte více řádek, vyhledané výsledky budou splňovat všechna kritéria zároveň (pokud nevyplníte nic, zobrazí se celý fond). Zvolte způsob řazení výsledku vyhledávání (automaticky se řadí dle inv. čísla).
Pokud znáte inventární číslo předmětu, můžete jej vyhledat přímo zadáním čísla do příslušného pole (zadejte včetně pomlček, velikost písmen nerozhoduje, např. 22d-35 nebo 20D-35).
DATACE - při užití tohoto pole je nutné vyplnit "rok od" a "rok do" hledaného časového intervalu (minimálně 1890 - 1890). Vyhledány budou všechny předměty, jejichž datace se jakkoli překrývá s časovým intervalem zvoleným uživatelem, tj. při zadání např. 1900 - 1910 budou vyhledány všechny předměty datatované 1. pol. 20. stol, kolem 1900, 1903, 1905-1915 atd.
LOKALITA - myšlena je lokalita užívání (nikoli zhotovení) předmětu (zpravidla odkud byl předmět získán muzeem)
SLOVNÍKY - kliknutím na výraz ve slovníku se tento doplní do příslušné kolonky ve formuláři
K dispozici jsou dva slovníky:
AUTOR - obsahuje všechny známé autory předmětů. Hesla jsou řazena dle příjmení autora, příp. dle názvu firmy. Po najetí kurzorem na heslo se zobrazuje vysvětlivka se základními údaji o autorovi (úplnost údajů závisí na dostupnosti informací o autorech).
TÉMATICKÝ SLOVNÍK - obsahuje hesla, která umožňují "tématické" vyhledávání, tj. "témata", k nimž se daný předmět nějak váže. Vazby jsou dvojího druhu:
1-téma je na obraze, grafice apod. vyobrazeno (např. Panna Marie, Litomyšl)
2-téma má jinou vazbu, např. je jím předchozí majitel předmětu, výstava na níž byl předmět prezentován apod.
Tématem mohou být osobnosti, politické události, spolky, výstavy atd. Osobní jména jsou řazena dle příjmení, ostatní témata dle podstatného jména (např. výstava NÁRODOPISNÁ v Praze 1895). Vysvětlení vazby tématu (hesla) k předmětu - pokud je nutné - naleznete v poli Historie u záznamu k předmětu (např. "Obraz pochází z majetku B. Smetany."). K jednomu předmětu se může vázat více témat. Po najetí kurzorem na heslo ve slovníku se u vybraných hesel zobrazuje vysvětlivka se základními údaji o heslu.
Slovníková hesla ze všech slovníků vázaná k danému předmětu jsou vždy uvedena ve výsledcích vyhledávání v zobrazení Jednotlivé záznamy.
rozšířený formulář
Platí pro něj vše, co je napsáno výše k "jednoduchému formuláři", tento formulář ovšem umožňuje složitější kombinace voleb a některé další volby navíc.
Lze volit různá vyhledávací pole, což umožnuje v jedné kolonce (např. Autor) vyhledávat/porovnávat více výrazů najednou.
Lze užít volby "a zároveň" a "nebo", vylučovací nebo slučovací podmínku u polí, mezi nimiž je tato volba uvedena (např. chcete-li vyhledat dvě různé osoby v poli Autor, zvolte dvě pole Autor za sebou a mezi ně zvolte "nebo"; totéž lze aplikovat u datace atd.).
Lze volit tři stupně řazení výsledku vyhledávání (např. lze řadit nejprve dle pole předmět a v rámci tohoto řazení dle datace a v rámci tohoto řazení dle inv. čísla).
Lze volit mezi všemi (třemi) základními způsoby zobrazení výsledků vyhledávání - tabulka, katalog, jednotlivě, tj. které zobrazení má být užito jako první - a zvolit počet záznamů na stránku v tabulce a v katalogu (nápověda k jednotlivým druhům zobrazení je dostupná při zobrazení výsledků vyhledávání).