Nápověda
Výtvarné umění - jednotlivé záznamy
- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Nyní jsou zobrazeny jednotlivé záznamy (po 1 záznamu) - toto zobrazení podává veškeré informace o předmětu dostupné v aplikaci. Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem předmětu. Samostatný velký obrázek lze zobrazit rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.
Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.
Každý záznam o předmětu obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (zobrazen je hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou zobrazeny jako malé náhledy pod hlavním snímkem - kliknutím na ně lze mezi nimi přepínat).
Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):
PŘEDMĚT - víceslovná označení jsou v pořadí podstatné jméno - přídavné jméno, příp. další bližší označení (např. "terč střelecký")
NÁZEV - název díla. Pokud název pochází přímo od autora díla, je označen ´´ (např. Pohled na Záhraďské náměstí´´), bez uvedeného označení jsou názvy vytvořené "uměle" zpracovatelem sbírky.
AUTOR - autor či autoři díla. Může být více autorů (např. malíř a autor adjustace)
DATACE - datum vzniku díla
MÍSTO VZNIKU - místo vzniku (zhotovení) díla
PŮVODNOST - původnost díla (např. originál, kopie apod.)
LOKALITA - lokalita užívání (nikoli zhotovení) díla (zpravidla odkud byl předmět získán muzeem)
POČET - počet kusů sbírkového předmětu (jeden sb. předmět se může skládat z jednoho i více jednotlivých kusů, např. betlém s mnoha figurkami)
POPIS - popis díla (popis obsahu vyobrazení, tvaru sochy apod.)
SIGNATURA - signatura autora díla (pokud je signováno)
POPIS RUB - popis rubu díla (zpravidla pouze u maleb, grafik apod., u nichž jsou na rubu nápisy aj.)
TECHNIKA - technika zpracování díla
MATERIÁL - materiál, z něhož je dílo zhotoveno. Někdy je uváděn pouze základní či převažující materiál (např. u podmaleb na skle je uvedeno pouze sklo a nikoli materiál adjustace).
ADJUSTACE - adjustace díla a příp. její popis
VAZBY - vazba na jiný sb. předmět a jeho inv. číslo (např. párový obraz, stejná dílna apod.)
HISTORIE - údaje o předchozích majitelích díla, jeho získání muzeem apod.
MÍRY - rozměry díla. Uváděny jsou zpravidla maximální rozměry celého předmětu, příp. jeho jednotlivých kusů, výjimečně jeho jednotlivých částí (užité zkratky - a=výška hlavní části, b=výška vedlejší části, d=délka, h=hloubka, p=průměr, s=šířka, sd=šířka grafické desky, sp=šířka s paspartou, sr=šířka s rámem, v=výška, vd=výška grafické desky, vp=výška s paspartou, vr=výška s rámem)
INV. ČÍSLO - inventární číslo díla (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). Inv. číslo se skládá vždy z inv. řady, pomlčky a pořadového čísla. U výtvarného umění jsou inv. řady tvořeny číslem dvacet+písmenem, např. 20D, 20T atd., dále následuje pomlčka a pořadové číslo vždy od 1. Jedna inv. řada je vždy užita pro skupinu "příbuzných" předmětů, tj. část fondu, např. 20D-podmalby na skle, 20T-střelecké terče apod.
Pod textovými kolonkami o předmětu je dále uvedeno:
Hesla ve slovnících vážící se k tomuto předmětu - Kliknutím na heslo se zobrazí VŠECHNY záznamy ve fondu Výtvarné umění vážící se k tomuto heslu (zobrazení v novém okně). Po najetí kurzorem na kterékoli heslo ze slovníku Autor a na vybraná hesla Tématického slovníku se zobrazí vysvětlivka se základními údaji o heslu.
Kurátor RML, v jehož správě je tento předmět - jméno kurátora předmětu s proklikem na email. Pokud máte jakékoli dotazy k danému předmětu či připomínky k jeho určení, kontaktujte kurátora.