Nápověda
Sfragistika - jednotlivé záznamy
- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Nyní jsou zobrazeny jednotlivé záznamy (po 1 záznamu) - toto zobrazení podává veškeré informace o předmětu dostupné v aplikaci. Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem předmětu. Samostatný velký obrázek lze zobrazit rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.
Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.
Každý záznam o předmětu obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (zobrazen je hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou zobrazeny jako malé náhledy pod hlavním snímkem - kliknutím na ně lze mezi nimi přepínat).
Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):
PŘEDMĚT - víceslovná označení jsou v přirozeném pořadí (např. "pečetní prsten")
NÁZEV SOUBORU - muzeum získalo několik souborů či "sbírek", které vytvořili jejich původní majitelé. Tyto soubory byly pojmenovány až v muzeu.
MAJITEL/AUTOR - na prvním místě je vlastník, resp. vydavatel. Na druhém místě je uveden faktický výrobce pečetidla apod., je-li znám.
ROLE - role osoby či korporace v poli Majitel/autor. Vyskytují se v podstatě tři různé role: majitel = vlastník, tj. osoba, která se např. pečetí prokazovala; jíž náležela; autor = osoba, která např. pečeť fyzicky vyrobila; sběratel = osoba, která vytvořila soubor, příp. vlastnila předmět před jeho získáním muzeem.
DATACE - datum vzniku předmětu
MÍSTO VZNIKU - místo vzniku předmětu
LOKALITA - lokalita užívání (nikoli zhotovení) díla (zpravidla odkud byl předmět získán muzeem)
POČET - počet kusů sbírkového předmětu (jeden sb. předmět se může skládat z jednoho i více jednotlivých kusů, např. soubor pečetí se může skládat z desítek jednotlivých pečetí)
POPIS - popis předmětu (včetně rozměrů)
MATERIÁL - materiál, z něhož je předmět vyroben
INV. ČÍSLO - inventární číslo předmětu (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). Inv. číslo se skládá vždy z inv. řady, pomlčky a pořadového čísla, u souborů i z dalšího čísla za lomítkem. U sfragistiky jsou inv. řady tvořeny označením 19B-, dále následuje písmeno a pořadové číslo vždy od 1. Jedna inv. řada je vždy užita pro skupinu "příbuzných" předmětů, např. 19B-A - pečetidla apod.
Pod textovými kolonkami o předmětu je dále uvedeno:
Hesla ve slovníku vážící se k tomuto předmětu - Kliknutím na heslo se zobrazí VŠECHNY záznamy ve fondu Sfragistika vážící se k tomuto heslu (zobrazení v novém okně). Po najetí kurzorem na vybraná hesla ze slovníku Majitel/autor se zobrazí vysvětlivka se základními údaji o heslu.
Kurátor RML, v jehož správě je tento předmět - jméno kurátora předmětu s proklikem na email. Pokud máte jakékoli dotazy k danému předmětu či připomínky k jeho určení, kontaktujte kurátora.