Nápověda
Numizmatika - jednotlivé záznamy
- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Nyní jsou zobrazeny jednotlivé záznamy (po 1 záznamu) - toto zobrazení podává veškeré informace o předmětu dostupné v aplikaci. Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem předmětu. Samostatný velký obrázek lze zobrazit rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.
Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.
Každý záznam o předmětu obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (zobrazen je hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou zobrazeny jako malé náhledy pod hlavním snímkem - kliknutím na ně lze mezi nimi přepínat).
Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):
PŘEDMĚT - název předmětu, např. bankovka
NOMINÁL - číselná hodnota a měna
MÍSTO VYDÁNÍ - na prvním místě je uveden státní celek v době vydání, na druhém (za pomlčkou) město
VYDAVATEL/AUTOR - na prvním místě jsou uvedeni všichni známí vydavatelé pod dobovým názvem (bez role), dále jsou uvedeni další osoby či instituce, které se na vydání podíleli, např. mincmistr, rytec apod. (včetně jejich rolí)
DATACE - datum vydání
LOKALITA - lokalita užívání (nikoli zhotovení) díla (zpravidla odkud byl předmět získán muzeem)
POČET - počet kusů sbírkového předmětu (jeden sb. předmět se může skládat z jednoho i více jednotlivých kusů; u numizmatiky to jsou např. shodné bankovky včetně možných variant)
POPIS - popis předmětu a jeho jednotlivých kusů (označených malými písmeny) včetně zachovalosti. Ta je zaznamenána standardním způsobem – na stupnici N až 5 (N – neobíhající, 0 – nepatrné vady, 1 – velmi krásný, 2 – krásný, 3 – dobrý, 4 – méně zachovalý, 5 – velmi špatný).
MATERIÁL - materiál, z něhož je předmět vyroben
MÍRY - rozměry předmětu
POZNÁMKA - odkazy na obdobná vydání ve sbírce muzea, odkazy na literaturu apod. (použité zkratky literatury: „Sém“ – Julius Sém: Papírové peníze na území Československa 1762-1975. Hradec Králové 1977; „Rosenberg“ – Holger Rosenberg – Hans-Ludwig Grabowski: Die deutschen Banknoten ab 1871. 16. vydání, Gietl Verlag, Regenstauf 2007)
INV. ČÍSLO - inventární číslo předmětu (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). Inv. číslo se skládá vždy z inv. řady 19A, pomlčky, písmene označujícího část sbírky (např. C = papírová platidla) a pořadového čísla.
Pod jedno inv. číslo je zapsováno více shodných platidel včetně možných variant, na které bylo upozorněno v popisu. Naopak podobná platidla různých vydání nebo platidla, při jejichž tisku došlo záměrně ke změně tiskových předloh, jsou zapsána na samostatných kartách (tj. pod samostatným inv. číslem) – na obdobná vydání, pokud se nacházejí také ve sbírce RML, je odkazováno v poznámce.
Pod textovými kolonkami o předmětu je dále uvedeno:
Hesla ve slovníku vážící se k tomuto předmětu - Kliknutím na heslo se zobrazí VŠECHNY záznamy ve fondu Sfragistika vážící se k tomuto heslu (zobrazení v novém okně). Po najetí kurzorem na vybraná hesla ze slovníku Vydavatel se zobrazí vysvětlivka se základními údaji o heslu.
Kurátor RML, v jehož správě je tento předmět - jméno kurátora předmětu s proklikem na email. Pokud máte jakékoli dotazy k danému předmětu či připomínky k jeho určení, kontaktujte kurátora.