Nápověda
Historické sbírky - katalog
- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Automaticky (jako první) je zobrazován katalog (po 10ti záznamech). Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem každého předmětu. Na jednotlivé záznamy lze přepnout rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.
Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.
Každý záznam o předmětu obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou k dispozici v zobrazení jednotlivých záznamů).
Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):
PŘEDMĚT - víceslovná označení jsou v pořadí podstatné jméno - přídavné jméno, příp. další bližší označení (např. "svítilna kapesní" a "svítilna pouliční")
DATACE - datum vzniku předmětu
AUTOR - autor předmětu. U fyzických osob je na prvním místě uvedeno příjmení autora. Některé firmy nemusejí být uvedeny pod svým historickým názvem (často se měnily, někdy nelze konkrétní firmu stanovit), nýbrž pod obecným označením producenta a místem jeho působení (např. porcelánka Míšeň, sklárna Lubná, sklárny vysočinské).
ROLE - role subjektu uvedeného v poli Autor (např. výrobce, autor návrhu)
MATERIÁL - materiál, z něhož je předmět vyroben. Někdy je uváděn pouze základní či převažující materiál (např. u dřevěného nábytku je uvedeno pouze dřevo, kování je ovšem kovové).
TECHNIKA - technika zpracování předmětu. Obvykle je uváděna pouze základní či hlavní technika, u řady předmětů není uváděna vůbec.
INV. ČÍSLO - inventární číslo předmětu (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). U historických sbírek jsou inv. řady tvořeny číslem+písmenem, např. 10A, 2B atd., dále následuje pomlčka a pořadové číslo vždy od 1. Jedna inv. řada je vždy užita pro skupinu "příbuzných" předmětů, tzv. podsbírku.