Nápověda
Fotoarchiv - vyhledávání
- vyhledávací formulář umožňující vyhledávání ve fondu Fotoarchiv (charakteristiku fondu lze zobrazit přes odkaz na horní liště)
Automaticky je zobrazen "jednoduchý formulář", který by měl dostačovat pro většinu vyhledávacích požadavků. Více voleb umožňuje "rozšířený formulář" přístupný přes odkaz vlevo dole (nápověda k tomuto formuláři níže).
jednoduchý formulář
Formulář rozlišuje diakritiku, nikoli velikost písma.
Zadejte hledaný výraz (ručně nebo pomocí slovníku) a příp. upravte srovnávací volby (rovná se atd.). Pokud vyplníte více řádek, vyhledané výsledky budou splňovat všechna kritéria zároveň (pokud nevyplníte nic, zobrazí se celý fond). Zvolte způsob řazení výsledku vyhledávání (automaticky se řadí dle inv. čísla).
Pokud znáte inventární číslo snímku, můžete jej vyhledat přímo zadáním čísla do příslušného pole (zadejte včetně pomlček, velikost písmen nerozhoduje, např. 22n-a-69 nebo 22N-A-69).
DATACE - při užití tohoto pole je nutné vyplnit "rok od" a "rok do" hledaného časového intervalu (minimálně 1890 - 1890). Vyhledány budou všechny snímky, jejichž datace se jakkoli překrývá s časovým intervalem zvoleným uživatelem, tj. při zadání např. 1900 - 1910 budou vyhledány všechny snímky datatované 1. pol. 20. stol, kolem 1900, 1903, 1905-1915 atd.
SLOVNÍKY - kliknutím na výraz ve slovníku se tento doplní do příslušné kolonky ve formuláři
K dispozici je pět slovníků:
AUTOR - obsahuje všechny známé autory snímků. Hesla jsou řazena dle názvu firmy nebo příjmení autora. Po najetí kurzorem na heslo se zobrazuje vysvětlivka se základními údaji o autorovi (úplnost údajů závisí na dostupnosti informací o autorech).
UDÁLOST - obsahuje vybrané "události", jež snímky zobrazují/dokumentují. Jde zpravidla o více snímků týkajících se "jednorázové" události (např. "1909 - výstava spolku Mánes, Litomyšl") nebo o skupinu snímků dokumentujících širší časové období (např. "1939 - 1945 - 2. světová válka, Evropa"). Hesla jsou řazena dle datace události, následuje údaj o události a teritorium. Po najetí kurzorem na heslo se zobrazuje vysvětlivka se stručnými informacemi o události.
TÉMA - obsahuje vybraná "obecná témata", tj. jevy, spolky, politické strany, lidové zvyky atd., k nimž se snímky vztahují a zpravidla nejsou oheslována v jiných slovnících (např. snímek ředitele školy bude mít heslo ve slovníku Osoby, snímek budovy školy ve slovníku Lokalita, školní tablo ve slovníku Téma).
LOKALITA - obsahuje lokality/místa zobrazená na snímcích. Je zde uplatňován dvojí přístup:
Litomyšl a některé okolní obce - Hesla jsou vázána na snímky, na nichž je daná lokalita "dobře" vidět, nikoli na všechny snímky zhotovené v dané lokalitě (nebude oheslován snímek např. osoby na Smetanově náměstí, na němž je vidět téměř jenom osoba a z náměstí téměř nic). Hesla jsou určena pro vyhledávání snímků podávajících podstatnější obrazovou informaci o dané lokalitě (nejčastěji o budově), nikoli pro vyhledávání všech snímků vyhotovených v daném místě. Rozheslovány jsou ulice, náměstí a čísla popisná (výjimku tvoří části města, zámek, kostely, synagoga, hřbitov aj. - tyto lokality jsou uvedeny jako "Litomyšl - kostel sv. Anny" apod.). Hledáte-li snímek určitého domu v Litomyšli, naleznete jej buď přímo pod heslem "Litomyšl-ulice-čp." (=snímek přímo daného domu), nebo pod heslem "Litomyšl-ulice" (=snímek části nebo celé ulice). Můžete si rovněž prohlédnout všechny snímky z dané ulice vybráním hesla "Litomyšl-ulice" a nastavením srovnávací volby ve formuláři na "začíná". Celkové či dálkové pohledy na město jsou označeny heslem "Litomyšl".
Ostatní území ČR a zahraničí - Hesla jsou vázána na všechny snímky. Hesla lokalit v ČR jsou zpravidla obce (někdy geogr. oblasti jako hory aj.), u zahraničních lokalit jsou uvedena jména dnešních států a dále příp. další podrobnější údaje (např. "Egypt - Suezský průplav").
OSOBA - obsahuje všechny zobrazené osoby na snímcích, pokud je známe jménem. Po najetí kurzorem na heslo se zobrazuje vysvětlivka se základními údaji o osobě (úplnost údajů závisí na dostupnosti informací o osobách).
Slovníková hesla ze všech slovníků vázaná k danému předmětu jsou vždy uvedena ve výsledcích vyhledávání v zobrazení Jednotlivé záznamy.
rozšířený formulář
Platí pro něj vše, co je napsáno výše k "jednoduchému formuláři", tento formulář ovšem umožňuje složitější kombinace voleb a některé další volby navíc.
Lze volit různá vyhledávací pole, což umožnuje v jedné kolonce (např. Osoba) vyhledávat/porovnávat více výrazů najednou.
Lze užít volby "a zároveň" a "nebo", vylučovací nebo slučovací podmínku u polí, mezi nimiž je tato volba uvedena (např. chcete-li vyhledat dvě různé osoby v poli Osoba, zvolte dvě pole Osoba za sebou a mezi ně zvolte "nebo"; totéž lze aplikovat u datace, autorů atd.).
Lze volit tři stupně řazení výsledku vyhledávání (např. lze řadit nejprve dle pole předmět a v rámci tohoto řazení dle datace a v rámci tohoto řazení dle inv. čísla).
Lze volit mezi všemi (třemi) základními způsoby zobrazení výsledků vyhledávání - tabulka, katalog, jednotlivě, tj. které zobrazení má být užito jako první - a zvolit počet záznamů na stránku v tabulce a v katalogu(nápověda k jednotlivým druhům zobrazení je dostupná při zobrazení výsledků vyhledávání).