Nápověda
Archeologie - jednotlivé záznamy
- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Nyní jsou zobrazeny jednotlivé záznamy (po 1 záznamu) - toto zobrazení podává veškeré informace o předmětu dostupné v aplikaci. Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem předmětu. Samostatný velký obrázek lze zobrazit rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.
Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.
Přibližně polovina záznamů o předmětech obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (zobrazen je hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou zobrazeny jako malé náhledy pod hlavním snímkem - kliknutím na ně lze mezi nimi přepínat).
Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):
PŘEDMĚT - víceslovná označení jsou v pořadí podstatné jméno - přídavné jméno, příp. další bližší označení (např. "sekerka plochá")
DATACE - období vzniku předmětu. Velkým písmenem na začátku hesla je označena širší historická perioda, údajem v závorce bližší časové určení (viz vysvětlivka u slovníkového hesla pod záznamem zobrazovaná po najetí kurzorem na heslo, příp. totéž ve slovníku Datace).
LOKALITA - místo nálezu. Uvedeno je vždy katastrální území a příp. bližší určení v rámci tohoto území.
NÁLEZOVÝ SOUBOR = soubor předmětů společně nalezených nebo předmětů, které spolu určitým způsobem souvisí (např. shodný předchozí majitel). Každý předmět je zařazen v určitém nálezovém souboru.
POPIS - popis předmětu
MATERIÁL - materiál, z něhož je předmět vyroben
TECHNIKA - technika zpracování předmětu. Obvykle je uváděna pouze základní či hlavní technika, u některých předmětů není uváděna vůbec.
MÍRY - rozměry předmětu. Uváděny jsou rozměry předmětu dle oborových zvyklostí (užité zkratky - v=výška, s=šířka, hl.=hloubka komory kachle, d=délka, p=průměr, pt=průměr těla, po=průměr okraje, pd=průměr dna nádoby, r=šířka podkovy)
INV. ČÍSLO - inventární číslo předmětu (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). Inv. číslo se skládá vždy z inv. řady, pomlčky a pořadového čísla. "staré" archeologické sbírky tvoří inv. řadu číslo 1, dále následuje pomlčka a pořadové číslo od 1.
Pod textovými kolonkami o předmětu je dále uvedeno:
Hesla ve slovnících vážící se k tomuto předmětu - Kliknutím na heslo se zobrazí VŠECHNY záznamy ve fondu Archeologie vážící se k tomuto heslu (zobrazení v novém okně). Po najetí kurzorem na heslo ze slovníku Datace a Nálezový soubor se zobrazí vysvětlivka k heslu.
Kurátor RML, v jehož správě je tento předmět - jméno kurátora předmětu s proklikem na email. Pokud máte jakékoli dotazy k danému předmětu či připomínky k jeho určení, kontaktujte kurátora.